Панорамна фотографія

 

Панорамна фотографія
 

Панорамна фотографія - узагальнена назва всього, що пов'язане зі зйомкою панорам. В узагальненому сенсі це: Фотографія з великим кутом огляду, що перевищує можливості звичайних об'єктивів, а часто і більше 180 градусів; звичайна фотографія «довгого» формату, із співвідношенням сторін 1x2, 1x3 і більше; фотографія, отримана шляхом технології складання панорам з окремих кадрів ( при цьому вона може мати невеликий кут огляду і стандартне співвідношення сторін).

Залежно від галузі застосування панорами можуть бути планарними і віртуальними.
Панорами вулиць - пов'язані між собою панорамні фотографії вулиць, які дозволяють здійснювати віртуальні прогулянки по вулицях міст і розглядати все, що знаходиться навколо точки зйомки.
 
Панорамна фотографія - узагальнена назва всього, що пов'язане зі зйомкою панорам. Під цим терміном мають на увазі одне з:
фотографія з великим кутом огляду, що перевищує можливості звичайних об'єктивів, а часто і більше 180 градусів;
звичайна фотографія «довгого» формату, із співвідношенням сторін 1x2, 1x3 і більше;
фотографія, отримана шляхом технології складання панорам з окремих кадрів (при цьому вона може мати невеликий кут огляду і стандартне співвідношення сторін).

Залежно від галузі застосування панорами можуть бути планарними і віртуальними.
Планарними - проектуються на площину і можуть бути цілком відтворені на папері або моніторі
Віртуальними - призначені для показу на комп'ютері за допомогою спеціального програмного забезпечення, що дозволяє глядачеві «крутити головою», дивлячись на різні частини простору, що оточував фотографа при зйомці. Такі панорами можуть бути сферичними (покривають 360x180 градусів і дозволяють глядачеві дивитися не тільки вліво-вправо, а й під ноги і над головою) і циліндричними (можна дивитися тільки вліво-вправо).

Планарниє панорами можуть бути представлені в одній з поширених проекцій, що прийшли з картографії.
Прямолінійна (rectlinear, вона ж flat, плоска і т. д.) панорама - панорама, в якій проекції зберігають прямі лінії прямими. Кут огляду таких панорам обмежений, оскільки при збільшенні кута починається сильне розтягування об'єктів по краях, деформації, пов'язані з боковим видом об'єктів і т. д. Розумний кут по горизонталі і вертикалі - близько 90 градусів, максимальний у клеєних панорам залежить від програми збирання і рідко виходить за 130 градусів. Прямолінійну панораму можна отримати:
обрізкою кадру, що не має вираженої дисторсії;
склейкою кадрів, отриманих за допомогою шифт-об'єктиву (використовується для професійної архітектурної зйомки) і прес-камер (камер з гармошкою), або звичайних, за допомогою лінійного переміщення камери;
панорамним фотоапаратом з необертовим об'єктивом.

Циліндрична проекція - проектується на бокову частину циліндра і має охоплення по горизонталі до 360 ° (по вертикалі обмеження аналогічні прямолінійним панорам) без розтягування об'єктів зйомки по горизонталі. Відмінною особливістю таких знімків є вигинання горизонтальних ліній. Довгі прямі будівлі можуть виглядати як вигнуті в плані. Тому в архітектурній зйомці використовується рідко.Такі панорами виходять склейкою з фрагментів або панорамним фотоапаратом з обертовим об'єктивом. Типовий представник такої техніки - серія вітчизняних фотоапаратів «Горизонт».
Сферична проекція (еквідистантних, equirectangular, sphere) виходить «розворотом» поверхні сфери на площину. Така проекція дозволяє показати зображення з охопленням 360x180, проте ціною істотних викривлень. Ця проекція часто використовується для зберігання сферичних панорам.
Проекція Меркатора - проміжний варіант між циліндром і сферою. Дозволяє показати більший кут по вертикалі (однак не повну сферу) з меншими спотвореннями, ніж у сферичної проекції.
Кубічна проекція - сфера відображається на 6 граней куба, в який вона вписана.Фактично це 6 кадрів в прямолінійною проекції. Часто використовується для зберігання сферичних панорам.

Панорами, отримані шляхом зшивання безлічі знімків, знімаються за допомогою панорамних штативні головок, що дозволяє уникнути паралакса.

Приклад панорами - внутрішній двір Шенбрунна. Зображення створено на основі 21 послідовного кадру.

На основі панорамних фотозображень можна зібрати логічно пов'язані між собою переходами сцени. З використанням Flash-технологій таким чином виходить віртуальний тур на основі панорамної фотографії. Область застосування даної реалізації досить обширна: це можуть бути як комерційні готелі, фітнес-центри та кафе, так і державні музеї та виставки.
 
 Создан 20 мая 2012